Co wybrać na prezent na roczek?

Posiadanie dziecka wiąże się z ciągłym oczekiwaniem. Najpierw nie możemy doczekać się zajścia w ciążę, z trwogą i nadzieją wykonując test ciążowy za testem. Kiedy wreszcie się uda i pojawią się upragnione dwie kreski, z niecierpliwością czekamy na pierwszą wizytę u ginekologa. Czy wszystko jest w porządku? Czy uda się już usłyszeć bicie małego serduszka? Ten niezapomniany pierwszy raz, kiedy rodzice mogą poczuć, że naprawdę czeka ich wielka zmiana w życiu. Następnie oczekujemy pierwszych ruchów, myląc je ze zwykłą pracą jelit. Później, po ciężkich 40 tygodniach, pełnych wyrzeczeń i trudu, nadchodzi ten moment – w bólu i cierpieniu na świecie pojawia się nowe życie. Łzy spowodowane niemożliwym do zniesienia wysiłkiem zastępują łzy szczęścia i niedowierzania. Oto jest, wymarzony mały człowiek. Chłopiec, czy dziewczynka – nieważne. Ważne, że już jest z nami. Oczekiwanie na wyjście ze szpitala i w przypadku pierwszego potomka – zupełna niewiedza, co począć dalej. Obawa, czy jest się wystarczającym. Wielkie poczucie bezradności przy pierwszych: nieutulonym płaczu, nieustępującej gorączce, kolce, niemożności uśpienia małego człowieka. Nauka życia razem, jako rodzina. Mnóstwo radości przy osiąganiu przez pociechę kolejnych kamieni milowych, wszechogarniające ciepło, kiedy po raz pierwszy usłyszy się czysty śmiech niemowlaka. Następnie znów czekamy: na pierwszy ząb, na pierwszy krok, pierwsze słowo. I wreszcie, nie wiadomo kiedy, mija pierwszy rok. Chociaż każdy jeden dzień wydawał się niekończący, a zmęczenie nie raz przekraczało wszelkie normy przyzwoitości – nagle jak z bicza strzela 12 miesięcy. I nagle musimy zorganizować pierwszą, niezapomnianą dla naszych rodzicielskich serc uroczystość – celebrację pierwszych urodzin.

Urodziny, święto, które co roku obchodzi każdy, nie powinno wydawać się czymś szczególnie wyjątkowym. Jednak w przypadku własnego dziecka, zależy nam, by wspiąć się na wyżyny kreatywności, by ten dzień był niezapomniany. Oczywiście dziecko raczej nie będzie w przyszłości pamiętać tego wydarzenia, jednak rodzice zapamiętają ten moment na zawsze. Dlatego tak bardzo zależy nam na tym, by ten dzień był specjalny. Organizujemy zjazdy rodzinne, by wszyscy zobaczyli, jak dużo nasze dziecko już potrafi i jak dobrze spełniamy się w nowej roli. Wraz z przygotowaniami do imprezy pojawia się mnóstwo pytań – kiedy i w jakim miejscu ją zorganizować, kogo zaprosić, co podać do jedzenia i co najważniejsze – co sprezentować maleństwu. Nie tylko nas, rodziców to zastanawia. Goście dopytują, co mogą kupić, by trafić w gusta pociechy. I dobrze, że to robią, bo inaczej dziecko (jak moja córka) mogą skończyć ze zdublowanymi prezentami, które później kurzą się w szafie. Pytanie brzmi – czy kupić coś niewielkiego, czy złożyć się w więcej osób i kupić drogą, ale praktyczną rzecz. Wszystko zależy od obdarowujących, jednak z doświadczenia wiem, że najlepiej ustalić to z rodzicami. To oni najlepiej znają swoje dziecko i wiedzą, jaką umiejętność chcą wspierać.

Tablica sensoryczna

Pewniakiem prezentowym dla rocznego dziecka będzie tablica sensoryczna/manipulacyjna. Myślę, że każdy z nas spotkał się z tą zabawką. Duża drewniana tablica z przymocowanymi przedmiotami codziennego użytku, rozwijająca dziecięcą samodzielność. Zamki z zasuwkami, przełączniki, zębatki, sznurówki, pętle z koralikami do przesuwania, kłódki i guziki. Wszystko to w bezpieczny sposób zmontowane i przystosowane do malutkich użytkowników. Wariacji jest wiele: od tablic do zamontowania na ścianie, poprzez kostki manipulacyjne, aż do stolików sensorycznych. To od rodziców zależy, która opcja najlepiej sprawdzi się u nich w domu, w zależności od dostępnej przestrzeni i upodobań dziecka. Osobiście najbardziej polecam kostki sensoryczne, bo posiadają nie tylko wymienione wyżej elementy, ale często też mają zamontowane drzwiczki i sortery. Ciekawą opcją są również manipulacyjne chodziki, wspierające dziecko w stawianiu pierwszych kroczków. Jeśli w wyborze prezentu stawiamy na kreatywność, możemy zamiast zwykłego stolika manipulacyjnego zdecydować się na taki w kształcie np. rakiety.

Pojazd dla dziecka

Doskonałym pomysłem będą również pojazdy, które może nie przydadzą się od razu, ale przed drugimi urodzinami maluszka na pewno znajdą zastosowanie. Czy zdecydujemy się na rowerek biegowy, hulajnogę, czy jeździk – każdy z tych pojazdów na pewno ucieszy dziecko, mogące w ten sposób poznawać nowe umiejętności. Nie zapominajmy o poczuciu niezależności i prędkości, które dzieciaki wprost kochają. Ten pomysł może nie do końca spodobać się rodzicom, którzy w pakiecie otrzymają też trening kardio – ale przecież nie o rodziców tutaj chodzi. Kupując taki pojazd, warto od razu kupić do kompletu kask, by od początku budować zdrowe przyzwyczajenia. Nie zaszkodzi również uzbroić się w parę ochraniaczy na kolana i łokcie.

Klocki drewniane i magnetyczne

Wszelkiego rodzaju klocki również mogą okazać się strzałem w 10. Na rynku dostępnych jest multum możliwości: od tradycyjnych klocków drewnianych, przez silikonowe, do magnetycznych. Dzięki nim dziecko kształtuje kreatywność i cierpliwość, niezbędne do prawidłowego rozwoju. Oczywiście pierwszą najlepszą zabawą z klockami jest burzenie wież zbudowanych przez rodziców – co zapewnia mnóstwo śmiechu i jest nieodłącznym elementem nauki. Poznawanie zasad fizyki – grawitacji – w ten sposób wspaniale uczy dzieci ciągu przyczynowo-skutkowego, a rodziców nieprzywiązywania się do stworzonych przez nich gigantycznych dzieł sztuki klockowej. W późniejszym czasie budowanie wież we własnym zakresie rozwija samodzielność i poczucie sprawczości. Oczywiście dla klocków jest dużo więcej zastosowań, niż zwykłe stawianie klocka na klocek. Można z nich tworzyć tory dla autek, ustawiać je w rzędzie i przewracać jak domino, sortować według kształtów i rozmiarów… możliwości jest nieskończenie wiele.

Ciekawą odmianą dla klocków są kulodromy – gdzie nie tylko trzeba zbudować tor, ale można również puszczać nim specjalne piłeczki, które dzieci uwielbiają obserwować w ruchu. Alternatywą są również klocki do nawlekania, uczące precyzji i pozwalające tworzyć sekwencje. Inną formą są klocki na rzep, często w kształcie jedzenia, które nie tylko pozwalają naśladować rodziców w kuchni, ale przydadzą się np. do nauki ułamków.

Artykuły plastyczne dla dzieci

Jeśli pociecha wykazuje zainteresowania artystyczne, które niezależnie od wieku warto rozwijać – można zainwestować w zestawy kredek, bezpiecznych dla dzieci farb, pędzli, w plastelinę, ciastolinę, piasek kinetyczny i wszelkie tego rodzaju plastyczne artykuły.

Dziecięce wyposażenie domu

Niezależnie, czy prezent jest dla chłopca, czy dla dziewczynki, wspaniałym prezentem może okazać się np. dziecięca kuchnia, wystawa sklepowa z kasą, dom dla lalek, albo domek ogrodowy. Do wszystkich tych artykułów świetnie sprawdzi się też wyposażenie, takie jak ekspres do kawy, kuchenka, zestaw do herbaty, tort. Czy jest coś, co bardziej cieszy dzieci, niż możliwość naśladowania dorosłych? Dzięki takiemu prezentowi zapewnimy rodzicom możliwość spokojnego wypicia ciepłej kawy, a dzieciom nieskończone możliwości kreatywnej zabawy. Ta opcja idealnie sprawdzi się dla rodzeństw, gdzie ucieszą się zarówno roczne maluszki, jak i kilkulatki.

Książeczki dla dzieci

Jako prezent wspaniale sprawdzą się też książeczki. Lektury nigdy dość. Czy będą to książki sensoryczne, z samymi obrazkami, takie do wyszukiwania konkretnych obrazków, czy księga baśni – na pewno znajdą zastosowanie. Warto również pomyśleć o książkach opisujących ważne momenty w życiu dziecka – odpieluchowanie, zostawanie z dziadkami, pójście do żłobka, przedszkola. Dzięki temu maluch będzie mógł przygotować się na te ważne wydarzenia poprzez utożsamianie się z bohaterami.

Prezent na roczek a płeć dziecka

Czy podczas wybierania prezentu na roczek warto sugerować się płcią dziecka? Według mnie, nie. Chłopcy mogą bawić się lalkami, a dziewczynki autkami – zależy nam przecież na tym, by dziecko rozwijało wszystkie umiejętności. To dorośli zazwyczaj określają, że coś jest typowo „chłopięce” lub „dziewczyńskie”, dzieciom jest wszystko jedno. Dlatego warto kierować się tym, co chcemy w dziecku rozwijać – pojazdy dla motoryki dużej, klocki, nawlekanki i tablice manipulacyjne dla wsparcia motoryki małej.

Jakich prezentów nie wybierać?

Nie warto wybierać niczego, czego nie kupilibyśmy swojemu dziecku. Postawmy się na miejscu rodziców – czy chcielibyśmy, by nasza pociecha dostała zabawkę, która zalewa dziecko niepotrzebnymi bodźcami – migającymi światełkami, dźwiękami głośnością niedostosowanymi do małych uszu? Czy chcielibyśmy, by nasze maleństwo otrzymało tani, plastikowy upominek, który zepsuje się po jednorazowym rzuceniu przez pokój, co najprawdopodobniej nastąpi? Czy chcielibyśmy dostać zabawkę niedostosowaną do wieku i zainteresowań dziecka, która będzie tylko kurzyć się w szafie? Czy chcielibyśmy, by nasz maluch otrzymał górę słodyczy, kiedy zależy nam na zdrowym odżywianiu? Zadając sobie te pytania dojdziemy do jednego wniosku – warto kupić coś, co będzie dobrej jakości i wpłynie pozytywnie na rozwój malucha. Kiedy nie mamy możliwości skonsultowania pomysłu, albo pomysłu po prostu brakuje – lepszą alternatywą będzie po prostu wręczenie rodzicom koperty z pieniędzmi. Wtedy sami zdecydują, na co chcą je przeznaczyć – czy zainwestują w jakąś wyczekiwaną zabawkę, czy odłożą do skarbonki, czy po prostu dołożą je do domowego budżetu, zapewniając sobie np. zapas pieluch, których nigdy dość.

Dodaj komentarz

Koszyk
Scroll to Top